ورزش با مربی یا بی مربی؟ مسئله این است؟

من نزدیک دو سال میشه که خیلی جدی دارم ورزش می‌کنم، بصوت بخصوص میرم باشگاه‌های ورزشی یعنی. کلی در مورد ورزش کردن، عضله ساختن،چربی آب کردن، نوع تغذیه و چه چه مطلب و پست و ویدئو خوندم و نگاه کردم. حتا دو تا پست مربوط به چطور بخوریم و لاغر شیم و چرا ورزش می‌کنم و بدنم تغییر نمی کنه رو نوشتم.

خب الان چه حرفی برای گفتن دارم؟ عنوان پستم مشخصه! من هم با مربی و هم بدون مربی ورزش کردم، مربی حضوری رو تست کردم و مربی آنلاین رو هم. الان برای خودم و فقط برای خودم تصمیم گرفتم که یک سه چهار ماهی حتما با مربی ورزش کنم! چرا؟ چون من حد و حدودی تو ورزش کردن برای خودم مشخص نمی‌کنم! اینطور بنویسم بهتره مثلا میگم حدم اینه و باید این رو جا‌بجا کنم یعنی نمی گم که همینه دیگه بیشتر از این نمي‌تونم وزنه بزنم یا نمی‌تونم سریعتر از این ورزش کنم، من باید همه اینها رو جا‌به‌جا کنم! متاسفانه به همین خاطر هم چندبار به خودم آسیب وارد کردم: یه بار دستم کلن باد کرد، کوفتگی عضله :))) یه بار کمرم آسیب دید :))) گردنم اوه اوه گردنم :)))) و آسیب‌های جزیی دیگه. درسته همه این آسیب‌دیدگی‌ها برطرف شده رفته، اما اگر مربی داشتم بهم گوشزد می‌کرد حواسش بهم بود و اون اتفاق‌ها نمی‌افتاد. یعنی با حضور مربی که شرایط فیزیکی و روش من رو می‌دونه، ورزش کردن برای من بهتره تا بدون مربی.

حالا، تو باشگاه چندین بار شده که دیدم مردمی که یک حرکتی رو اشتباه می‌زنن، همون داداچ داری اشتباه میزنی! اما شوخیش به کنار، وقتی یک حرکت رو اشتباه بزنیم ممکنه به بدنمون در دراز مدت و حتی کوتاه مدت آسیب وارد کنیم! آدم‌هایی که سال‌ها ورزش کردن هم ممکن است حرکتی رو اشتباه کنن! بودن یک مربی حرفه‌ای و متخصص برای همینه که حداقل آسیب بخاطر روش اشتباه به خودمون نزنیم.

حالا عده‌ای می‌تونن بگن که خب کلی ویدئو هست که مربی‌های مطرح دنیا دارن ورزش میکنن و حرکت رو نشون میدن! دقیقن درسته من اینم تست کردم. بعضی از این مربی‌های باحال میان تمام چیزهایی که ورزشکار باید بدونه رو میگن،‌مثل اینکه تو این حرکت باید Core رو تا جایی که می‌تونی منقبض کنی! این منقبض کردنه که باعث میشه اون حرکت نتیجه بده!‌اگر این رو نگن و صرفا همون حرکت رو به ظاهر درست اجرا کنین توفیری نداره و حتی ممکنه به قسمتی از بدن آسیب وارد شه.

ولی این مربی باید حرفه‌ای و متخصص باشه! مثلن اگر بهش میگین این حرکت باعث درد تو زانوی من میشه و اون اهمیت نده، اخراجش کنین!‌ این مسيله مهمیه که یک مربی باید بدونه، همین چیز ساده رو ندونه پس مربی نیست! شما باید بدونین که چه چیزی یک مربی رو مربی می‌کنه! اگر ندونیم این رو ممکنه سلامتی و وقت و پولمون به هدر بره. اگر اهمال میکنه تو ساعتی که باید در اختیار شما باشه، بهش گوشزد بدید و در نهایت بگید که نمی‌خواین باهاش درس بردارید، اگه می‌تونین هم کامنت بنویسین جایی براش. ممکنه مربی مرد باشه و شما زن، باید بدونین که نیازی نیست که به جاهای مختلف بدنتون دست بزنه! یعنی بدونین که عادی نیست و این سواستفاده محسوب میشه! بالافاصله بهش اعتراض کنین و به مدیر باشگاه اطلاع بدین و مسلمن اخراجش کنین. به خاطر همین چیزهاست که تاکید کردم روی مربی حرفه‌ای و متخصص! پس اگر تصمیم گرفتین که مربی بگیرین حتما قبلش تحقیق کنین و ببینین نظر بقیه شاگردهاش چی بوده.

خلاصه و نتیجه گیری من این هست: من فکر می‌کنم و نظر شخصیم این هست که ورزش کردن با مربی حرفه‌ای و متخصص، برای مدت کوتاهی مثل 5 ماه، خیلی مفیده! بیشتر فوت و فن‌های حرکت‌ها رو میشه یاد گرفت! اشتباه ها اصلاح میشن، یک سری رفتارها میشه عادت، این رو مثال بیارم: مثل اینکه عادت کنیم کم کم حد رو جابه‌جا کنیم نه یکهویی! حالا این نظر شخصی من هستش و بیشتر هدفم از نوشتن این پست این بود که بگم مراقب سلامتیمون باشیم، ورزش می‌کنیم که سالم باشیم نه اینکه به خودمون آسیب بزنیم.

در نهایت بدن جایی هست که توش زندگی می‌کنیم. چه فیزیکی و چه روحی تا جایی که به ما مربوط میشه باید مراقبش باشیم، اهمال تو این مراقبت کردن میشه آسیب به خودمون و عزیزامون.