چطور بخوریم و چربی بسوزونیم

چند وقت پیش چندتا مقاله درباره سوخت و ساز بدن، تغذیه و این چیزها می‌خوندم و میخوام لپ کلام رو تو بلاگم بنویسم تا بندگان خدا یا علم ازشون استفاده کنن. لپ کلوم چی رو؟ اینکه چطور بخوریم و چربی بسوزنیم.

خب بدن ما برای حرکت کردن و نکردن و اینها نیاز به انرژی داره. مثلا همینکه بیشنیم یه جا و خیره بشیم به نقطه‌ای و فکر کنیم هم نیاز به انرژی داره و در این حالت هم داریم کالری میسوزنیم چه برسه به راه رفتن و چیزهای دیگه. خب این انرژی رو بدن چطوری بدست میاره؟ از سوزوندن چیزهایی که به عنوان سوخت داره. دو تا از مهمترین سوخت‌های بدن چربی همون fat و شکر همون glucose هستن.

پس باید به بدن چربی رسوند. یعنی هر چربی‌ای برای بدن مفیده؟ مسلمه که نه. اما خب ببینیم چربی چیه و کدوم نوعش خوبه. چربی ترکیب کربن، هیدروژن و اکسیژن هستش. چربی‌ها از واحد کوچکتری به اسم اسید چرب تشکیل میشن .معمولا سه تا اسید چرب بهم وصل میشن و میشه یه چربی. دو جور چربی داریم اشباع شده و اشباع نشده. اشباع که میگیم یعنی از هیدروژن اشباع شده. اینجوری بگم اگه تو زنجیره اسیدهای چربی جایی برای اضافه کردن هیدورژن باشه یعنی چربی اشباع نشده است و اگه جایی نباشه که میشه چربی اشباع شده. همین چربی اشباع نشده هم انواعی داره که الان گفتنش زیاد مهم نیست. دوست داشتین خودتون برین بخونین. خب چندتا مثال از چربی اشباع نشده : آووکادو، بادوم، گردو، روغن بادوم زمینی. چندتا مثال هم از چربی اشباع شده : کره، روغن جامد، یه مقدار از چربی گوشت‌ حیوانی (مثلا گوشت گوساله هم چربی اشباع شده داره هم نشده، البته این فقط مختص گوشت گوساله نیست.)

چرا گفتن چربی اشباع شده و نشده مهم هست؟ چون چربی اشباع نشده برای بدن بهتره تا اشباع شده. اگرم خواستین برین دلیلش رو بخونین.

خب دو پاراگراف بالاتر نوشتم که دوتا سوخت اصلی بدن چربی و شکر هستن. ما میتونیم با نوع تغذیه مون به بدنمون بگیم که چی رو بسوزونه. اگه شکر زیاد به بدنمون برسونیم، این شکر میشه سوخت بدن و چربی‌ها ذخیره میشن و سرجاشون میمونن.

خب الان میگین بدن چربی داره و اگه چربی مصرف نکنیم، میره از چربی ذخیره شده میسوزونه و این چیزها. دیدین بعضی‌ها کالری کم به بدنشون میرسونن و زیاد ورزش میکنن یا تحرک دارن به امید اینکه وزن کم کنن؟ این آدمها بله وزن کم میکنن ولی دارن بافت ماهیچه‌ای از دست میدن نه چربی بدنشون رو. چرا؟ چون با کالری کم در واقع پروتیئن و چربی کم به بدن رسوندن. از طرفی با مصرف چربی کم به بدن یاد میدن که چربی برای سوخت و ساز نیست. از طرف دیگه وقتی تحرک و ورزش داریم ماهیچه‌ها که بافت اصلیشون پروتیئن هستش فعالیت میکنن، شما به ماهیچه ها مواد لازمشون رو نمیرسونین و همزمان ازشون کار میکشین خب بافت ماهیچه از دست میره دیگه.

وقتی تو رژیم غذاییمون به اندازه کافی چربی خوب و پروتیین  (به مقداری که بدن نیاز داره نه زیاده از حد) رو بگنجونیم و گلوکز رو کم کنیم، اونموقع به بدن یاد میدیم که عزیز دل چربی بسوزون نه شکر و و ماهیچه و استخون رو :))) مسلمه که استخون رو شوخی کردم. این موقع هست که وزن از راه از دست دادن چربی کم میشه.

البته من متخصص تغذیه و این چیزهای مرتبط نیستم. چیزهایی که خوندم، از مربی پرسیدم و میدونم رو به اشتراک گذاشتم. بیشتر هدفم  این بود که بگم کم نخوریم، خوب و درست بخوریم.

***

این سه تا ستاره بالا برای این هست که نشون بدم این قسمت رو بعدن اضافه کردم و احتمالا ارتباط کمی با موضوع بالا داره ولی خواستم که اضافه کنم.

وقتی داشتم سرچ میکردم در این مورد، میدیدم که کلی پست هست درباره اینکه چطور چربی شکم، پا، باسن، زیر بازو و پهلو و اینها رو کم کنیم. خب خبر خوب یا بد اینه که اینها همشون چرت و پرت هستش. شما وقتی ورزش می‌کنین با هدف کاهش چربی و آب اضافی بدن، با فرض اینکه به بدنتون سوخت خوب و پروتیین کافی رسوندین، بدن شروع به چربی سوزی از تمام بدن میکنه، یعنی از دست و پا و پستان و باسن و شکم و اینها .

حالا اینهایی که میگن فرضن ورزش‌ ناحیه شکم (ABS) برای کاهش چربیه، اشتباه میکنن چون بستگی داره به نحوه ورزش کردن. شما وقتی میخواین چربی بسوزنین باید حرکت‌هایی درستی رو با هدف افزایش ضربان قلب و بالا بردن حرارت بدن انجام بدین، اگرم میخواین عضله سازی کنین که میشه ورزش‌های آهسته و قدرتی، مثلا با وزنه. البته این وزنه که گفتم میشه ورزش‌های چربی سوزی رو با وزنه هم انجام داد دیگه بستگی به آدمش و توانش و ال و بل داره.

بازم بگم که من متخصص نیستم ولی حداقل مطمئنم که چیزهایی که بالا نوشتم صدی نود درسته.

***

خب این رو هم بعدن اضافه کردم یعنی 2 روز بعدش :)) چی اینقدر مهم بود که دوباره اومدم این پست رو ویرایش کردم؟ اینکه نسبت کالری‌ای که به بدن می‌دیم با نسبت کالری که میگیریم ازش باید تناسب داشته باشته. مثلا کسی ورزش نمی‌کنه یا تحرک زیادی نداره، باید موادی که به بدنش میرسونه علاوه بر سالم بودن مقدارش هم با تحرکش یکی باشه یعنی کم باشه. عکس این موضوع هم صادقه، اگه تحرک زیاده، کالری‌ای که بدنمون میرسونیم علاوه بر سالم بودنش باید بیشتر هم باشه. در کل باید به سوخت و ساز بدن نگاه کرد.

***

خب امروز ۹‌ام مرداد هست و این قسمت رو دارم اضافه می کنم. یه قسمت مهم که باید مینوشتم و احتمالا فراموش کردم این هست که بدن آدم نیاز به پروتیئن داره و اگه تحرکتون زیاده به ازای هر کیلوگرم وزنتون باید ۱ گرم پروتیئن مصرف کنین در غیر اینصورت ۰/۸ گرم پروتئن. فرض کنین که 75 کیلو هستید پس باید 75 گرم پروتیئن روزانه مصرف کنین. حالا پروتئن گیاهی یا حیوانی هر طور راحتید. نکته مهمش این هست که مصرف غذای پروتیئن دار به اندازه نه زیاده از حد، بدون تحرک زیاد یا ورزش کردن هم وزن شما رو کمتر می‌کنه.

نمی‌دونم کامل نوشتم یا نه، در هر حال هر وقت چیزی یادبگیرم و یا یادم بیاد میام اینجا اضافه می‌کنم.