جادوگر‌های Pendle hill

داشتم یه پادکست رو میگوشیدم که اشاره‌ای هم داشت به جادوگران Pendle hill. خب بار اولم بود که این اسم به گوشم می‌خورد و رفتم سراغ سرچ کردن تا ببینم کیا بودن و چه اتفاقاتی افتاده . خب این هم نتایج سرچ‌های من :

اول از همه از حال و هوای جادوگر‌ و جادو‌های داستان هری‌پاتر بیاین بیرون 🙂 چون این داستان به شیرینی ماجرایی که جی کی رولینگ خلق کرده نیست. این یه داستان واقعیه.

جادوگر‌های تپه Pendle

تپه پندل (Pendle Hill) اسم یه منطقه تو شمال غربی انگلستان هست.

جادوگران Pendle گروهی از مردم ساکن Pendle hill (نزدیک Lancashire ) بودن که به قتل با سحر و جادوشون متهم شدن. در پاییز ۱۶۱۲ درLancaster برای این آدمها محاکمه‌ای برپا میشه. این محاکمه مشهورترین و مستندترین محاکمه جادوگران در تاریخ انگلستان هست.  اسامی ۱۲ نفرشون که تو Pendle Hill زندگی می‌کردن و متهم به قتل ۱۰ نفر با سحر و جادو بودن به قرار زیر هستش:

Elizabeth Southerns,ملقب به Demdike
Elizabeth Device دختر Demdike
James Device پسر Elizabeth Device
Alison Device دختر Elizabeth Device
Anne Whittleملقب به Chattox
Anne Redferne دختر Chattox
Alice Nutter
Jane Bulcock
John Bulcock پسر Jane Bulcock
Katherine Hewitt ملقب به Mould-heels
Isabel Robey
Margaret Pearson

مورد‌های اتهام برخی از اشخاص این گروه: قتل، افسون کردن همسایه و افسون کردن اسب و این چیزها بوده. از این تعداد، ۱۰ نفرشون گناهکار شناخته و اعدام میشن.

داستان از این قرار بوده که شخصی به اسم John Law ادعا می‌کنه که Alizon Device باعث سکته اون شده (در واقع این دو تا با هم یه درگیری یا جروبحث مانندی داشتن اونم به خاطر سکه فلزی‌ای که آلیزون از جان درخواست میکنه و اون بهش نمیده)و به این ترتیب Alizon ، مادرش و برادرش توسط حاکم اون موقع که Nowell اسمش بوده احضار میشن و بقیه خانواده‌شون هم کم کم پاشون به محکمه خونه اون زمان کشیده میشه. موضوع اینه که Alizon منکر جادوگری نمیشه و میگه آره من روحمو به شیطان فروختم و مادرم هم جادوگره و این چیزها. در واقع این خانواده ادعای جادوگری داشتن.

Chattox و دخترش Anne Redferne

بر اساس چیزی که خوندم گویا تو قرن ۱۶‌ام، بیشتر مناطق Lancashire جادوگر زده بودن!! به این معنی که خیلی‌ها تظاهر به جادوگری می‌کردن و اکثریت عوام این رو باور داشتن. مثلن اگه کسی مریض می شد، گاوی می‌مرد، به محصولی آفت میافتاد، رودخونه از مسیرش بیرون می‌زد و چه و چه و چه همه این‌ها به طور عجیب غریبی به جادوگرها و کارهاشون ربط می‌دادن 😐 در حقیقت ترس عجیبی بین مردم از جادوگرها رواج داشته.  ناگفته نمونه که این مناطق به شدت هم فقیر نشین بودن.حاکمان شهرها کم کم برای پاک کردن مخالف‌های مذهبی و مبارزه با این جادو و جادوگری شروع می‌کنن هر کسی رو که ادعای جادوگری داره رو به پای محاکمه کشیدن.

دیدین بالاتر نوشتم که محاکمه جادوگران پندل مشهورترین محاکمه جادوگران تو انگلیس بوده؟ این یعنی محاکمه‌های دیگه‌ای هم بوده در واقع از قرن ۱۵ تا ۱۸ میلادی، ۵۰۰ نفر به اتهام جادوگری اعدام شدند!!!!!  البته محاکمه و کشتن جادوگر‌ها فقط به انگلستان محدود نمیشه.

و پندل هیل الان شده یه منطقه توریستی. مغازه‌هایی هست که کادو‌های جادوگری می‌فروشن یا اسم یه آبجویی رو گذاشتن Pendle Witches Brew و چیزهای اینجوریه دیگه.

جادوگر‌های تپه Pendle

دیگه اینکه اخیرن تو Pendle hill  یه کلبه مخفی پیدا شده که مردم اون رو به جادوگران پندل ربطش می‌دن.  حالا چرا این خونه رو به جادوگران Pendle ربط می دن؟ به خاطر اینکه یه گربه مومیای شده بین دیوار های خونه پیدا شده!! خب این یه حدس هست احتمالن چون قدمت این خونه به همون قرن ۱۷‌ام برمیگرده و پیدا کردن یه گربه مومیای بین دیوارها این شک رو ایجاد کرده که می‌تونه منتسب به جادوگران پندل باشه.

این رو هم اضافه کنم که تمام مردم باورشون این نیست که  اون اشخاص، جادوگرهای وحشتناک و قاتلی بودن. مثلن یه راهنمای گردشگری باور داره که تنها جرم اونها این بود که فقیر بودن و به این خاطر مجبور بودن از مردم عادی طلب پول کنن. وقتی مردم از دادن پول بهشون امتناع می‌کردن، این گروه اونها رو نفرین و لعن می‌کردن و اگه کسی از اون مردم به هر دلیلی ميمرد، باور می کردن که در اثر قدرتهای پنهان جادوگران بوده که اینطور شده!!! و اتهام‌های قتل واین‌ها هم توسط مردم عادی بهشون زده شده و دادگاه اون آدم‌ها را اعدام کرده.

امان از دست مردم