اگه سوسکها نبودن

با همین عنوان میریم جلو، این سوال البته خیلی وقت هست که هرازگاهی در مغزمو میزنه و زود فرار می‌کنه: سوسک چه منفعتی داره؟ یادم میاد بچه بودیم تو یکی از خونه‌هامون سوسک از در و دیوار و سقف و … میبارید، یعنی موقع ناهار و شام که دیگه هیچ باید تو توری میشستیم، تا بالاخره یه کارهای اساسی تو کل آپارتمان انجام دادن و این سوسکها رفتن برای چند ماه که البته بازگشتشون به ما نرسید، ما از اونجا رفتیم. از اون موقع‌ها همیشه تو ذهنم بوده که سوسک چرا به وجود آمده، آخه چیش خوبه؟ نه مفیده، نه خوشگله، نه ناز،  نه دوست‌ داشتنیه، مثلا کفش‌دوزک خیلی ناز و خوشگله ولی سوسک نه. لپ کلوم اینکه همش برام سوال بود که چرا سوسک باید باشه؟ دیروز موقع نوشتن پست زنبورها، دوباره این سوال تو ذهنم اومد و امروز در موردش خوندم، بریم ببینیم من چی فهمیدم.

تقریبن بیشتر مردم سوسک رو یه حشره موذی میدونن، و هی دنبال راه چاره برای ریشه کن کردنشون هستن. انواع آفت و ال و بل نشون میده که مردم واقعن دوست ندارن تو محل زندگی و کارشون سوسک رو ببینن.

خب سوسک حشره است، حشره‌ها هم منبع تغذیه جوندارهای زیادی مثل پرنده‌ها و موش‌ها هستن. اتفاقن بعضی آدم‌ها هم تو بعضی مناطق انواع حشره از جمله سوسک رو می‌خورن. البته این جوندارهای که سوسک می خورن، تنها منبع تغذیه‌شون این حشره نیست، می‌خوام بگم اگه فرضن سوسک نباشه این جوندارها منقرض نمیشن، ممکنه تعدادشون کم شه. البته حشره‌هایی مثل زنبور انگلی برای بقا نیاز به سوسک دارن، پس اگه سوسک‌ها نبودن این زنبورهای انگلی هم نابود میشدن. زنبور انگلی هم تخمش رو توی بدن  یا تخم حشره دیگه‌ای میذاره، بعدشم که لاروها از اون حشره بخت برگشته میخورن تا جون بگیرن. بهمین خاطر بهش میگن زنبور انگل، می‌دونین که انگل یعنی گیاه یا جونداری که تو بدن جوندار دیگه زندگی میکنه و ازش منفعت میبره، به اون جوندار یا گیاه بخت برگشته قربانی هم میگن میزبان.

خب همین کم شدن یه سری جوندارها مثل موش و پرنده‌هایی که از سوسکها تغذیه میکردن، کم کم باعث کم شدن گربه‌ها، کایوت‌ها، گرگ‌ها و … عقاب‌ها و پرنده‌های شکاری دیگه میشه. اگه به سوسک و زنبور انگل علاقه نداریم، به گرگ و عقاب که علاقه داریم یا دارم :))

از طرف دیگه سوسک‌ها روی چرخه نیتروژن تاثیر زیادی دارن.

سوسکها از مواد زائد آلی تغذیه میکنن که نیتروژن به دام افتاده دارن. این حشره‌ها که این موارد رو می‌خورن باعث میشه نیتروژن اونها آزاد بشه، از طریق مدفوع سوسک. و خب دست آخر مدفوع این حشره که حاوی نیتروژن هست وارد خاک میشه و گیاه‌ها ازش استفاده میکنن. در حقیقت سوسک‌‌ها تاثیر زیادی روی سلامتی جنگل و به طور غیر مستقیم روی زندگی گونه‌هایی که تو جنگل زندگی می‌کنن داره.

اینجوریاست یعنی ما (به طور غیر مستقیم) نه فقط به سوسک‌ها بلکه به مدفوعشون هم نیاز داریم.

هاان اینم از این. خب الان سوال خاصی در مورد بودن یا نبودن حشره و حیون خاصی تو ذهنم نیست که برم دنبالش، اگه بود حتمن میخونم و اینجا مینویسم.