اگر زنبورها نبودند -> گرامیداشت مقام زنبور

اگر زنبورها نبودند!! هوم آخه اینم شد تایتل؟ :)) حالا که هستن چرا باید فرض کنیم که اگه نبودن؟ شاید سر فرصت عنوان این پست رو تغییر بدم. البته خب منظورم اینه که قدرشون رو بدونیم یا حداقل بدونیم چه اثری روی زندگی ما دارن. البته ما انسان‌ها اصولن قدر هیچییی رو نمی‌دونیم قدر خودمون رو هم نمی‌دونیم چه برسه به زنبور… حالا روده درازی نمی‌کنم و می‌رم سراغ گرامیداشت مقام زنبور. ایولله دقیقن همینه، این رو عنوان پست می‌ذارم: گرامیداشت مقام زنبور.

در گرامیداشت مقام زنبور همین بس که اگر این حشرات زیبا نبودن دنیای ما طور دیگه‌ای میشد. الان نمی‌خوام وارد چیزهای عجیب غریب بشم مثل اینکه بگم خب اگه زنبورها نبودن یه موجود دیگه‌ای شاید بود که وظایف این حشره گرامی رو به دوش می‌کشید شایدم نه من که دانشمند نیستم و نمی‌دونم، گفتم نمی‌خوام وارد این چیزها بشم و فرض رو بر این مي‌ذاریم که اگه زنبور نبود دنیای ما خیلی بد میشد.

گرامیداشت مقام زنبور

زنبورها حول و حوش ۱۲۵ میلیون سال هست که روی این کره خاکی زندگی میکنن، و البته تعداشون داره کمتر میشه، اگه ببری فیلی چیزی بودن تا الان کلی حمایت کننده داشتن که زنبورها رو نکشین و یا زنبورها رو نجات بدید ولی خب اینها زنبورن، یعنی زیاد تو چشم نیستن.

ما مدیونیم، ما انسانها به همه چی روی کره خاکی و البته جهان هستی مدیونیم، یکیش هم همین زنبورها. ما به زنبورها مدیونیم، البته نه فقط ما بلکه حیوانات و گیاه‌ها هم به زنبورها مدیونن. اگه بخوام به جاده خاکی بزنم و از بحث خارج شم باید بگم هر موجود زنده‌ای تو این جهان هستی به بقیه موجودات مدیونه. حالا شاید مدیون کلمه درستی نباشه، شایدم باشه، موضوع اینکه که همه با هم در ارتباطیم به هم نیاز داریم. بعدن در مورد اینکه ما انسان‌ها چرا به سوسک نیاز داریم میخونم،چون الان پیش خودم گفتم یعنی ما به سوسک‌ها هم مدیونیم؟

این خط رو 30 دیقه بعد انتشار پست اضافه کردم: اینکه تو کره خاکی هر موجود جونداری به اون یکی مدیونه همچینم درست نیست، خیلی وقتها یه طرفه است، مثلا ما چه منفعتی برای زنبورها داریم؟ یا انسان‌ها چه منفعتی برای حیوانها و گیاهان دارن؟ ضررهاش رو می‌دونیم ولی خب منفعت؟ در مورد این باید بخونم تا حرف بزنم.

رابطه ما انسانها و زنبور به 6 هزار سال قبل از میلاد مسیح تو کشور اسپانیا بر می‌گرده. یعنی از اون موقع ما مدیون این حشرات عالی مقام هستیم. خب حالا جدی جدی ببینیم زنبورها چی کارا می‌کنن:

اولیش اینکه زنبورها بده و بستونی با گلها دارن. زنبور از شهد گل‌ها استفاده می کنه برای خودشون و گرده‌های گل که به بدنش چسبیده رو با خودش به اینور اونور میبره و اینطوری به تکثیر گل و گیاه‌ها کمک میکنه.
یکی دیگه اینکه ۸۰٪ میوه‌ها و گیاه‌هایی که تو فروشگاه‌ها و اینا هست و ما میخریم، به خاطر وجود این حشرات زیباست. زنبورها با گرده افشانی مستقیم و غیر مستقیم باعث بقا و تنوع گیاه و میوه میشن. یعنی بذارین اینطور بگم برای هر سه گاز از انواع میوه‌ها و گیاه‌ها که زدیم باید یه تشکر از زنبورها بکنیم.

سومیش اینکه فقط ما نیستیم که عسل می‌خوریم، بامزی که یادتون هست (درود بر تو فسیل، شوخی) :))  خب خرس‌ها هم عسل می‌خورن، پرنده‌ها، خفاش‌ها، راکون‌ها و حشرات دیگه‌ای هم هستن که از کندوی زنبورهای عسل تغذیه میکنن.

نه نه نه نه همش سه دلیل نیست، من همینقدر میدونستم و خب البته خلاصه کردم. یه چیزی یادم افتاد از زنبورها نترسین، شما اونا رو نکشین اونها با شما کاری ندارن هیچ کلی منفعت هم دارن. البته اینکه تعداشون داره کمتر میشه بخاطر این نیست که ما مستقیم اونها رو میکشیم، غیر مستقیمه، آفات و اینها. حالا بعدن میخونم ببینم چی به چیه و مینویسمش.

حالا اینم بگم بلک میرور یه قسمتیش بود که از زنبورهای مکانیکی استفاده میکردن، هیچی دیگه همین، برین ببینین البته ربط خاصی به این پست من نداره ولی خب گفتم که گفته باشم.

منابع:

How Bees Benefit Other Living Things

6 Reasons Bees are Your BFF