چطور پسورد روت دبیان رو ریست کنیم

چند وقت پیش پسورد روت سیستمم رو یادم رفته بود، با خودم فکر می‌کردم که تمومه و باید از اول نصبش کنم. خوشبختانه قبل از هر کاری به پیام گفتم و پیامم پسورد روت رو ریست کرد. خب منم باید یاد می‌گرفتم دیگه و یاد گرفتم و دوست داشتم که اینجا هم بنویسمش. بالاخره همینطور که من نیاز پیدا کردم ممکنه کسی دیگه هم نیاز پیدا کنه و این حرفها 🙂

اگه به هر دلیلی پسورد روت دبیان رو لازم دارید و بهش دسترسی ندارید، مثلا فراموش کردید و اینها، تو این پست می‌خونیم که چطور می‌تونیم پسورد روت دبیان رو ریست کنیم.

کامپیوترتون رو ریست کنین و بوت لودر که اومد، دکمه e رو برای ادیت بوت لودر گراب کلیک کنین تا بشه بصورت موقت تنظیمات بوت لودر رو ویرایش کرد. بیاین پایین تا به خط کرنل برسین، یه خطی هست که با این عبارت شروع میشه :

پیداش کنین و آخرش این دستور رو وارد کنین، اگه لازمه یه فاصله بندازین

بعد Ctrl + X رو بزنین که اجراش کنه. منتظر شین که بالا بیاد. یه خط فرمان لینوکس میبینین، فایل سیستم الان قابل نوشتن نیست و با دستور زیر برای اینکه قابل نوشتن بشه دوباره mount می‌کنیم:

اگه بدون خطا اومدیم سر خط بعدی، با دستور زیر پسورد رو عوض می‌کنیم

بعد با نوشتن reboot سیستم رو ریست می‌کنیم.

حالا می‌تونین با پسورد جدید وارد دبیان بشین و ادامه داستان.

و یه چیز دیگه، این راهنمای ریست کردن پسورد روت دبیان است، برای اوبونتو و اون یکی توزیع‌ها متفاوته ولی نه خیلی. روش همینه تقریبن، باید گراب رو ادیت کرد و init=/bin/bash نوشت و فایل سیستم روت رو برای نوشتن دوباره mount کرد و کامند پسورد رو زد و پسورد جدید رو وارد کرد.

نکته دیگه اینکه این روش برای سیستم‌هایی که از راه دور با ssh بهشون وصل میشیم به کار نمیاد، مگر اینکه دسترسی VNC داشته باشیم. دیگه اینکه برای عوض کردن پسورد روت لینوکس فقط همین یه راه نیست; در مورد دبیان مثلا با سی‌دی لایو دبیان بوت شیم و پسورد روت رو با یه سری کارها عوض کنیم.

هوم پس باید برای BIOS پسورد بذاریم، چون به همین راحتی پسورد روت عوض میشه. هر چند پسورد BIOS هم میشه ریست کرد ولی خب به سادگی چند خط نیست. البته می‌تونیم روی گراب هم پسورد بذاریم.