از فوران آتشفشانی تا دوچرخه

یه مستندی می‌دیدیم درمورد ماشین‌های الکتریکی و اینها، و گذری زد به دوچرخه! یه چیزی در مورد اینکه دوچرخه چطور اختراع شد گفت که برام جالب اومد و گفتم حتما باید در موردش بخونم و بنویسم، چون برام جالبه. تازه ممکنه کسی دیگه هم استفاده کنه. اوکی بریم.

۵ آپریل سال ۱۸۱۵ یه کوه آتشفشان به اسم تامبورا (تو اندونزی امروزی و قبلا هند شرقی هلند )، فوران می‌کنه، که قدرتمندترین فوران آتشفشانی تو تاریخ بشر بوده. در اثر همین فوران کلی خاکستر وارد جو زمین می‌شه! آسمون تیره میشه و دما کاهش پیدا می‌کنه، به همین دلیل محصولات از بین میرن و قحطی میشه.

سال ۱۸۱۶ هم شد سال بدون تابستون! این قحطی تو اروپا روی زندگی مردم تاثیر زیادی می‌ذاره، طوریکه حتا علوفه برای اسب‌هاشون نداشتن و نمی‌تونستن همینطوری تو طویله نگهشون دارن و یا برای حمل و نقل یا بیش از حد ضرورت ازشون استفاده کنن.

بخاطر کمبود اسب‌های سالم، نیاز به چیز دیگه‌ای برای حمل و نقل بود، تا اینکه کارل درایس، مخترع آلمانی، ۱۲ ژوئن سال ۱۸۱۷ تو شهر مانهایم پرده از اختراع جدیدش برمی‌داره.

این دوچرخه ابتدایی بود: دو تا چرخ، جایی برای نشستن چیزی مثل زین و یک فرمان داشت. درایس اسم این اختراع خودش را Laufmachine یا «ماشین دویدن» گذاشت، چون برای به حرکت در آوردنش، مثل همین عکس بالا، باید پاها مثل راه رفتن یا دویدن روی زمین حرکت می‌کرد. بعدها اسمش رو به draisine تغییر دادن و به انگلیسی بهش می‌گفتن «اسب شیک». چون خیلی ساده جایگزین اسب شده بود و به دید خودشون شیک‌تر بوده.

این وسیله نقلیه البته که قرار نبوده برای همیشه جای اسب رو بگیره، ‌چون جاده‌ها هموار نبودن و سربالایی‌ها هم با پای پیاده رفتن خیلی راحت‌تر میشده تا با draisine. ولی برای مسیرهای پیاده‌رو و هموار،‌ خیلی سریعتر از راه رفتن معمولی بوده و در زمان صرفه جویی میکرده.

خلاصه، خبر این اختراع می‌پیچیه میره میرسه به انگلستان و فرانسه. اونجا از این وسیله الهام می‌گیرن و چیزی شبیهش رو درست میکنن و بهش میگن «اسب شیک». آره اون بالا نوشته بودم ولی خواستم بگم از کجا به کجا رسید :))

سالها می‌گذره و مخترعان از Laufmachine الهام میگرن، وسیله‌های سه چرخ و چهار چرخ درست می‌کنن که با پدال حرکت می کرده تا میشه دهه ۱۸۶۰ که تازه مردم یاد میگیرن چطوری روی دوتا چرخ با پدال تعادل رو حفظ کنن.

1890 (Photo by Hulton Archive/Getty Images)

چیزهای بیشتری میتونین در مورد کارل درایس بخونین که لینک ویکی‌اش رو گذاشتم و خب وب‌سایت‌های The birth of the bicycle و How a giant volcano led a German to create the world’s first bike هم توضیحات بیشتر راجه به اختراع دوچرخه دارن که می‌تونین بخونین و لذتش رو ببرین.