چرا بعضی تخم‌مرغها روی آب شناور می‌مونن؟

نمي‌دونم تا حالا دیدین و یا توجه کردین که بعضی تخم‌مرغ‌هایی که تو آب می‌ندازیم، میان روی آب و شناور میمونن و بعضیا میرن ته آب. احتمالا شنیدین که همون تخم مرغهایی که روی آب شناور میمونن، یعنی اینکه تاریخ مصرفشون گذشته و فاسد شدن.

چرا بعضی تخم‌مرغها روی آب شناور می‌مونن؟

خب حالا چرا دارم این پست رو مینویسم؟ امروز صبح که می‌خواستیم برای صبونه تخم مرغ آب‌‌پز کنیم، یکی از تخم مرغها روی آب شناور موند و خب فهمیدیم که این تاریخ مصرفش گذشته و کنار گذاشتیمش. همون لحظه برام سوال پیش اومد که چرا این تخم مرغ که یعنی تاریخ گذشته یا فاسد شده روی آب شناور میمونه. با پیام در موردش گپ زدیم و خب اولین چیزی که به ذهنمون رسید این بود که چگالیش کمتر از چگالی آبه و شناور میمونه اما چه اتفاقی میوفته؟ یه ذره وقت گذاشتم و در مورد این سوال تو اینترنت جستجو کردم. مثل همیشه چیزی که بفهمم رو مینویسم، چون دوست دارم و مهمتر اینکه ممکنه سوال کسی دیگه باشه.

پوسته تخم مرغ متخلخل هستش و چیزی حدود ۷۰۰۰ منفذ داره. متخلخل یعنی چیزی که به طور کامل بهم پیوسته نیست. این منفذها اجازه میدن هوا وارد تخم مرغ بشه و کربن دی‌اکسید خارج بشه. اینجوری جوجه میتونه داخل تخم نفس بکشه. خب همینجوری که هوا از این منافذ وارد تخم مرغ میشه، باکتری‌ها هم وارد میشن. این باکتری‌ها شروع به تجزیه کردن مواد داخل تخم مرغ میکنن، که این باعث تولید گاز‌های بدبو مثل هیدروژن سولفید و گازهای دیگه میشه.

خب هر چی تخم مرغ کهنه‌تر یا سن‌ بالاتر باشه، باکتری‌ها مواد بیشتری از تخم مرغ رو تجزیه میکنن، این یعنی اینکه از جرم مواد کمتر میشه و گاز تولید میشه. خب در نتیجه کاهش جرم و ثابت موندن حجم چی تغییر میکنه؟ بله چگالی. چگالی چیه؟ معیاری برای اندازه گیری نسبت جرم به حجم. چطور جسم روی آب شناور میمونه؟ وقتی که چگالی اون جسم از چگالی آب کمتر باشه و اینجوری میشه که تخم مرغ روی آب شناور میمونه.

ببینین پوسته و غشا جلوی ورود باکتری و اینها رو به داخل تخم مرغ میگیرن، اما به مرور زمان باکتری‌ها میتونن وارد شن.