حجاب در نظام جمهوری اسلامی ایران

صفحه فیسبوک آزدای‌های یواشکی زنان در ایران را تقریبن همه دیده‌ایم، بماند که آزادی با یواشکی تناقض دارد، ولی خواستگاه زنان در ایران داشتن آزادی در پوشش به معنی حجاب اختیاری است و نه اجباری، زنان به عنوان یک انسان حق دارند تصمیم بگیرند چه نوع پوششی داشته باشند و کسی حق ندارد خواسته طبیعی انسان را زیر سوال ببرد.

این پایمال کردن حق زنان منحصر به کشور ما نیست و مساله گسترده‌تر است، ولی در مورد حجاب اجباری در نظام جمهوری اسلامی ایران موضوع برمی‌گردد به بعد از انقلاب 57 که هنوز قانونی برایش تصویب نشده بود که از ورود زنان بدون حجاب روسری به سازمان‌های دولتی و بعد بیمارستان‌ها و … جلوگیری کردند، نه اینکه زنان سکوت کرده باشند، زنان طی تظاهرتی خواسته خودشون را مبنی بر حجاب اجباری نمی‌خوام رو به گوش دولت رسوندن، ولی تصمیم گیرنده‌ها حرف خودشون را به کرسی نشاندند.

یکی از مساله‌های مهم این هست که دولت‌‌ها، نظام‌ها و حکومت‌ها اکثرن با بودن مردم سر کار میآیند و …. مثل نظام جمهوری اسلامی ایران که با بودن زن و مرد در کنار هم به پیروزی رسید و بر سر کار آمد. مهم نبود کدام زن موی خودش رو زیر روسری گذاشته و یا نه … در کنار هم مرد و زن با هم انقلاب کردن و پیروز شدند.

حجاب
حجاب

زنان در انقلاب 57 نقش مهمی داشته‌اند، چه با پوشش مو و چه بی پوشش مو، من نمی‌خواهم در مورد نظر طالقانی و یا خمینی و بهشتی و مطهری و …در اوایل انقلاب و نظر خامنه‌ای و روحانی و  … را در زمان کنونی، در مورد پوشیده بودن زن بگویم، آنچه گفته‌اند و می‌گویند در رسانه موجود است.

اگر می‌شنویم که زلزله و …. به خاطر پوشش نامناسب زنان است که باید بساط علم برچیده شود، اینکه خانه‌ها محکم ساخته نمی‌شود، اینکه برای بناهای مستحکم در برابر زلزله هزینه‌ای نمیشود نتیجه‌اش این است که با زلزله 5 ریشتری خیلی‌ها جان خودشان را از دست می‌دهند و زیر آوار می‌‌مانند، چگونه است که درکشورهای زلزله خیز با 9 ریشتر هم تلفاتی که ما با 5 ریشتر داریم را ندارند؟ در حالی که کشورشان اسلامی هم نیست. این‌ها به خاطر عدم مدیریت درست دولتمردان و تصمیم گیرنده‌ها و مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران است و نه از عدم پوشیده بودن موی زنان.  با این تیپ حرف‌ها احتمالن در روستاهای ما ، مردم بدون امکانات مالی فسق و فجورشون بیشتر است که در آن مناطق بیشتر تلفات هست! یا بی حجابی زنان در شهرها باعث می‌شود در روستاها تلفات داشته باشیم!

اگر الان در برخورد با بی‌حجابی می‌‌شنویم که شهید داده‌ایم و … مگر کسی رفت برای پوشش زنان بجنگد؟ مملکت‌امان را داشتند غصب می‌کردند، داشتند امنیت را از مردم مملکت ما می‌گرفتند، امثال مهدی باکری و علی همت و سرداران و سربازان زیادی که جای خالی‌اشون بس احساس می‌شود برای حفظ میهن‌اشان از غاصبین و برای امنیت مردم‌اشان به میادین جنگ رفتند، نه حجاب زن،

خیلی از زنان بدون پوشش موی‌شان هم برای این انقلاب و نظام شهید شدند برای این نظام جنگیدند، آن زنان ارزشی نداشتند؟یا فراموش شدند؟ یاد کتاب قلعه حیوانات افتادم، قسمت‌هاییش که قوانینی را نوشتند ، و بعد یکی یکی آرام تغییر می‌کرد و بقیه باور می‌کردند که اشتباه می‌کنند و احتمالن فراموش کرده‌اند.

می‌شنویم که پوشیده بودن زن برایش امنیت می‌آورد! مگر مملکت اسلامی نیست؟ در مملکت اسلامی چه موجوداتی پرورش و رشد پیدا می‌کنند که زنان باید پوشیده باشند تا امن بمانند؟ البته مشکل نبود امنیت که به زن و مرد بستگی ندارد، به پوشیده بودن و یا نبودن مو بستگی ندارد، چند روز پیش خبر اینکه ناظم یک دبستان پسرانه به چند دانش‌آموز پسر دبستانی تجاوز کرده بود را شنیدیم، چرا؟ چون پسربچه‌ها موهایشان را نپوشانده بودند؟ یا تجاوزهایی که به دختر بچه‌ها می‌شود، چرا؟ در کشور ما به زنان و مردان چه با پوشش و چه بی‌پوشش تجاوز می‌‌شود به حریم شخصی‌اشان و مال و اموالشان و …. مشکل جامعه‌ای که در فقر فرهنگی دست و پا می‌زند را پوشیده بودن یا نبودن موی زنان حل نمی‌کند، در هر حال مگر حجاب اختیاری به معنی لخت مادرزاد بودن است؟ عکس زیر از دختران دبیرستان قبل از انقلاب در ایران.

حجاب
حجاب

مگر الان مردها که قانون برایشان وضع نکرده موهایشان و بدنشان را بپوشانند، لخت مادرزاد در ملاء عام ظاهر می‌شوند؟ بماند تصاویر لختی و مسخره‌ای از مردهای ایرانی که واکنشی نسبت به صفحه فیسبوک آزادی یواشکی زنان در ایران،در فیس بوک منتشر میشود.  این جوانان چه اسم و معنا و مفهمومی برای کار خودشان دارند؟ جایی برای مسخره کردن؟ دور همی برای خندیدن؟ از واقعیت فرار کردن؟ به نظر من این حرکت‌ها معنی‌اش عدم حمایت از حرکت زنان است، به معنی پشت هم نبودن مردم یک کشور است که این تازگی ندارد. وقتی در جامعه تحولی ایجاد می‌شود که مردم‌اش آمادگی آن تحول را داشته باشند و حرکت کنند. وقتی می‌بینیم که به زن و یا مرد توهین می‌شود و حق‌اش نادیده گرفته می‌شود و بقیه‌ سکوت می‌کنیم و یا به تمسخر می‌گیریم، نشان دهنده این است که هنوز آماده نیستیم، نشان می‌دهد که فکر نمی‌کنیم که چه می‌کنیم؟ نشان می‌دهد که هنوز می‌توانیم ملعبه باشیم، در کل، دردم از یار است و درمان نیز هم.

مشکلاتی بسیار ریشه‌ای و اساسی در کشورمان ایران در نظام جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، که هیچ کدامشان با پوشیده بودن موی زن حل نمی‌شود. ولی دولتمردان و کسانی که برای کشور تصمیم می‌گیرند باید بدانند که جوانان یک کشور چه زن چه مرد چه با پوشش مو و چه بی‌ پوشش مو، سرمایه آن کشور محسوب می‌شوند.

حجاب   حجاب در نظام جمهوری اسلامی ایران لینک‌‌هایی مرتبط با حجاب و آزادی‌های یواشکی :

نامه یک دختر چادری به مدافعان آزادی یواشكی

حجاب و بدحجاب؛ چالش چندین دهه‌ای در ایران

موج آزادی‌های یواشکی در کوچه پس‌کوچه‌های تهران

نظر امام خمینی در مورد حجاب

دیدگاه‌ امام خمینی(ره) در مورد حجاب

شاد و سلامت باشین.

نسرین 🙂